top of page
ירושות וצוואות

עיזבון, ירושה וצוואות

Family at a Beach
למשרדנו ניסיון רב בתחום ירושות וצוואות, אנו מתחייבים להעניק לכל לקוח, יעוץ אישי, אמין ומהיר. 

לייעוץ טלפוני התקשרו עכשיו: 03-777-5156

עיזבון

המציאות המודרנית יצרה מצב שכאשר האדם הולך לעולמו הוא בדרך כלל מותיר אחריו חובות, נכסים וזכויות מסוגים שונים. זכויות אלו שעוברות לאחר מות אדם ליורשיו או לאנשים שהוא בוחר שיעברו אליהם מכונים במונח הכללי עיזבון.

חוק הירושה תשכ”ה-1965 קובע בסעיף 147 כי כסף שנועד להיות משולם לאדם מכוח חברות בקופת גמל, קופת פנסיה או לפי חוזה ביטוח, אינם נכללים בעיזבון.

חוק הירושה שמסדיר את העברת העיזבון של אדם לאחר מותו לא כולל הגדרה מדויקת למונח עיזבון, אלא רק קובע בסעיף 1 לחוק כי העיזבונו יעבור ליורשיו לפי דין, אלא אם אותו אדם השאיר אחריו צוואה.

חלוקת העיזבון ליורשים לפי דין או הזוכים לפי הצוואה תיעשה רק לאחר שנוכו ההוצאות הקבורה והוצאות לוויית המוריש, הוצאות צו הירושה או צו קיום הצוואה, חובות נוספים שהיו למוריש לפני מותו לרבות כאלו שנוצרו בעקבות קשר אישות ורק לאחר מכן יחולק שאר הרכוש בין הזוכים או היורשים.

ירושה

ירושה היא הדרך להעברת העיזבון. היא יכולה להיעשות לפי הדין או לפי צוואה. כשירים לרשת את האדם כל מי שהיה בחיים בזמן שמת ומי שנולד תוך 300 ימים לאחר מותו, אלא אם כן הוכח שהוא נוצר לאחר מכן. זכויות הירושה של הילד, לא תלויות בשאלה אם ההורים שלו היו נשואים או לא.

שיטת הירושה עליה מבוסס החוק הישראלי היא מעגלי הקרבה למוריש (שיטת הפרנטלות) באופן זה סעיף 10 קובע שהיורשים של המוריש יהיו בן הזוג, הילדים שלו, נכדי המוריש, האחים שלו, הוריו וההורים של הוריו.

ילדיו של המוריש יירשו אותו לפני ההורים שלו וההורים שלו יירשו אותו לפני ההורים שלהם. כל אחד מקרובי המשפחה למעגלי הירושה השונים ייחלקו את החלק שלהם ביניהם. ילד מאומץ יכול לרשת את הוריו הביולוגים והוריו יכולים לרשת אותו.

סעיף 11(א) לחוק קובע שאם המוריש השאיר אחריו בן זוג וילדים הורים או נכדים, בן הזוג יקבל את נכסי המיטלטלין ששייכים לרכוש המשותף, המכונית המשפחתית ומחצית מהעזבון.

לפי סעיף 11 (א)(2) כאשר העזבון כולל בתוכו דירת מגורים ובני הזוג היו נשואים שלוש שנים או יותר וגרו יחד בדירה שכלולה בעיזבון והמוריש השאיר אחים, אחיינים או סבא וסבתא בן הזוג יקבל את חלקו של המוריש בדירת המגורים ושני שליש מהעזבון.

צו הירושה יאפשר לרשם לענייני ירושה להצהיר על היקף העזבון ועל זהות היורשים של האדם לפי הדין.

 

צוואה

צוואה היא מסמך משפטי שמאפשר לאדם להעביר את העזבון לאנשים שאינם כלולים ברשימת היורשים שלו לפי הדין ולחלק אותו כראות עיניו. החוק מכיר בארבע דרכים ליצירת צוואה, בכתב יד, בפני עדים, רשות או בעל פה.

בצוואה בכתב יד חייבים להופיע חתימה, תאריך והיא צריכה להיכתב כולה על ידי המצווה.

צוואה בעדים צריכה להיעשות בנוכחות שני עדים שאף אחד מהם לא קטין או פסול דין לפי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות תשכ”ב-1963 שיחתמו ויאשרו שזו הצוואה של האדם.

צוואה בפני רשות תיעשה בפני חבר בית דין דתי, רשם לענייני ירושה או שופט בית המשפט לענייני משפחה.

לדוגמא, בעוד הופעת נגעים באזורים חסרי חשיבות יכולים כלל לא לגרום לתסמינים, הופעת נגע באזור משמעותי כמו במרכזי התנועה במוח יגרמו לשיתוק, לחולשת שרירים ולנכות קשה. בסופו של דבר, חולי טרשת נפוצה סובלים מנכות קשה בשל ריבוי הנגעים אשר גורם להפרעה בפעילות של מערכות רבות.

מלבד הדרישות הצורניות, הצוואה חייבת לעמוד במספר תנאים מהותיים. סעיף 33 לחוק לא מאפשר לקיים הוראות שלא ניתן להבין מהן את זהות המצווה או המשמעות שלהן. סעיף 30 מאפשר לבית המשפט לבטל הוראות שנכתבו תחת כפייה, תרמית, תחבולה, איום או השפעה בלתי הוגנת. הטוען לאחת מהעילות האמורות צריך להוכיח את קיומן.

לייעוץ טלפוני ללא תשלום התקשרו עכשיו: 03-777-5156

* האמור במאמר זה אינו בא להחליף יעוץ משפטי,  על מנת לזכות בייעוץ מקצועי ואישי, אנא פנה למשרדינו ונקבע לך פגישת יעוץ 

שדרות מנחם בגין 144 מגדל מידטאון קומה 27 תל אביב

מצא אותנו על המפה

Thanks! Message sent.

ירושות וצוואות | תל אביב יפו | תבורי לוטטי רבין

זקוקים לעו"ד מומחה לירושות וצוואות? הגעתם לעמוד הנכון!

bottom of page